13.04.2006 11:37

Воротар нашої республіки

Досьє на Олександра Шовковського
Олександр Шовковський – воротар номер один у нашій країні. Уже досить давно, і замінити СаШо поки що немає ким. Нехай він і не ідеальний, і не завжди стабільний, але він об'єктивно кращий. І зараз, напередодні ЧС, громадськість хвилює, насамперед, здоров'я Олександра, чи встигне він поправитися до Німеччини, чи ні?

Шовковський почав грати за «Динамо» у березні 1994-го. Для польового гравця, це ще добре, а от воротарем такого клубу в 19 років стати непросто. А Олександр у тому ж році дебютував у Лізі Чемпіонів і в збірній України. Хоча в його грі тоді було чимало слабких місць, можливо, викликаних, непевністю в собі, властивою молодості. Допускав юний воротар із зачіскою «під коваля Вакулу» деякі помилки. І в пам'ятному матчі з «Спартаком» він помилився на виході, і від «Рапіда» пропустив чотири штуки два роки згодом, і в матчі з «Ксамаксом» виклав м'яч швейцарцеві, вибиваючи його від воріт. Після цього Олександр втратив місце в основі. Але потім повернувся Лобановський, і Шовковський заграв, як і вся команда, зовсім по-іншому.
В успіхах київського клубу в Лізі Чемпіонів Шовковський зіграв дуже важливу роль. Геройствував у першій грі з «Ювентусом». Гарний був у збірній. Багатьом, напевно, запам'яталася гра Олександра з «Брондбю», коли, незважаючи на удар по обличчі ногою Оле Бьюра, Шовковський не покинув поле та відстояв надійно. Були й інші вдалі ігри, «які запам'ятаються нам назавжди». Але в цілому, футбольна кар'єра Олександра Шовковського, досить зеброподібна або синусоїдальна. За невдачами ідуть успіхи, потім провали. Олександр припустився безглуздої помилки в матчі зі Словенією, пропустив гол від Тарната з 40-ка метрів. Справжньою проблемою для Олександра були рикошети, з ними він нічого не міг вдіяти, а вони чомусь завжди були не в нашу користь. Потім на Шовковського навалилися критичні зауваження журналістів і травми. Останнє, зрозуміло, більш неприємно. От і в це «міжкружжя» трапилася така лажа в товариському матчі з футбольним клубом «Москва». Постраждав СаШо від Адамова, зрозуміло, форвард не спеціально наніс травму нашому воротареві, але від цього не легше.

Але якщо в житті в Олександра все так математично вивірено, то найближчим часом у нього очікується підйом, і, незабаром Україна побачить того, гарного Шовковського, про якого Володимир Маслаченко говорив, що він «чудовий, чорт його дери».

Разом з командою Олега Блохіна Шовковський пройшов відмінний відбірковий цикл. Пропускав украй мало, виручав часто, помилок – майже що не було. Можна сказати, що до 30 років, золотого віку для воротаря, Олександр Шовковський нарешті стабілізував свою гру, пройшов через вогонь, воду, мідні труби, одержав життєвий досвід достатньою мірою. І повернувся до основного складу «Динамо» і, як наслідок, до збірної. Хоча деякий період, здавалося, що його час минає, а на арену виходять інші майстри лову й відбивання. Вірт, скажімо, або Рєва. Але вони, саме, не втрималися на вершині, і на ній знову опинився він, наш СаШо.

Про сильні сторони Олександра Шовковського, як воротаря, говорити важко, тому що, в принципі, він володіє всім, що необхідно воротареві високого класу. Високий, добре стрибає, з гарною реакцією, здатний здорово грати «у рамці» і на виходах, досить упевнений у собі й спокійний на полі, чітко керує діями захисників, у важкі хвилини може виявити себе аж до здійснення спортивного подвигу, на зразок відбитого пенальті або навіть декількох протягом післяматчевої серії. Але це портрет ідеального Шовковського, яким ми б хотіли його бачити завжди. Але ідеалом бути важко, і Шовковський не раз протягом своєї кар'єри це доводив. Траплялися настільки серйозні помилки, що народна любов до Сашка взагалі практично припинялася. Але він її повертав наступними вдалими матчами. На щастя, за останні роки важко згадати матч, у якому б Олександр Шовковський створив щось подібне до тяжкого матчу зі збірною Словенії. Він це все певною мірою переріс. У клубі Олександр стоїть надійно, на жаль не довелося йому попрактикуватися цієї осені на євроарені належним чином. До того ж ця прикра травма, що коштувала Сашку якщо не Чемпіонату світу, то, принаймні, ігрової практики, настільки необхідної перед турніром такого масштабу. Все це, звичайно, погано, але не варто забувати про те, як упевнено провів Олександр відбірковий цикл (із пристойною сухою серією). Так що головне йому відновитися фізично, а психологічних проблем бути не повинно. У кожному разі в нього них буде менше, ніж у будь-якого молодого воротаря, який залучається до збірної, а серед них «футбольних Третьяків» щось поки не видно.

Олександр Шовковський народився 2 січня 1975 року. Ріст – 191 см, вага – 86 кг. Грає за Динамо. У вищій лізі чемпіонату України за Динамо провів 248 матчів, пропустив 143 м'яча. 10-кратний чемпіон України (1994-2001, 2003, 2004), 5-кратний власник Кубка України (1996, 1998-2000, 2003). У Кубках України за Динамо провів 36 матчів, пропустив 15 м'ячів. В єврокубках за Динамо зіграв 82 матчу, пропустив 99 м'ячів. За національну збірну України провів 63 матчі, у яких пропустив 42 гола.

Серебряные украшения: стильно и недорого Туры во Францию из Беларуси с «Санни Трэвел» Татьяна Капитанова выиграла в Брянске всероссийские соревнования по BMX Мусоровозу дерево помешало? На День города Брянска проведут масштабную военно-историческую реконструкцию

Лента новостей